Wyjazdy naszych rodaków za granicę w celach zarobkowych, od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ wciąż widzimy ogromną różnicę w dochodach między Polakami, a obywatelami krajów zachodnich. Z tych możliwości korzystają zarówno studenci, osoby aktywne zawodowo, jak i emeryci, którzy chcą podwyższyć standardy życiowe. Rynek zagraniczny jest tak obfity w dobrze płatne miejsca pracy, że osoba w każdym wieku znajdzie dla siebie odpowiednią ofertę.

Szukając pracy za granicą najczęściej korzystamy z pomocy agencji, rzadziej wyjeżdżamy na „własną rękę” czy przez znajomych. Wynika to głównie z tego, że biura pośrednictwa pracy dają nam większe poczucie bezpieczeństwa i gwarancję legalnego zatrudnienia. Niezależnie od sposobu szukania pracy, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

kobieta-walizka-wyjazd-za-granice-do-pracy

Zanim zdecydujesz się na wyjazd, zawsze sprawdź swojego pracodawcę.

Znajdź jego stronę internetową, opinie, odszukaj w sieci nazwę firmy i wpis do CEIDG lub KRS (będą tam dane właściciela i adres firmy). Dzięki temu upewnisz się, że Twój przyszły pracodawca naprawdę istnieje i ma zarejestrowaną działalność.

Znajdź pracę przez agencję pośrednictwa pracy.

Będziesz mieć pewność, że praca jest legalna i bezpieczna. Sprawdź czy agencja posiada wszystkie niezbędne pozwolenia na świadczenie usług pośrednictwa pracy w Polsce i za granicą. Rejest certyfikatów pośrednistwa pracy, prowadzony jest przez Urząd Marszałkowski danego województwa. Weryfikacji można dokonać na stronie https://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka. Przed rozpoczęciem pracy zawsze podpisz umowę. Pamiętaj, że za tego typu usługi agencje nie mają prawa pobierać opłat.

Nie zgadzaj się na „pracę na czarno”.

Pracując za granicą masz pełne prawo do wszystkich świadczeń i ubezpieczeń, a agencja ma obowiązek Ci je zapewnić. Przed podpisaniem umowy, zawsze ją dokładnie przeczytaj. Jeśli jakiś zapis jest dla Ciebie niezrozumiały, poproś o wyjaśnienie.

Upewnij się czy agencja zapewnia dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

Mile widziane jest aby Twój pracodawca zadbał o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), oraz dodatkowe ubezpieczenie w prywatnym towarzystwie. Często zapominamy o tak ważnych kwestiach, ponieważ jadąc za granicę nie myślimy o tym, że możemy zachorować. Życie lubi zaskakiwać, dlatego dobrze być przezornym i się ubezpieczyć.

dwie-kobiety-podpisuja-umowe-agencja-posrednictwa-pracy

Postaraj się obiektywnie ocenić swoje umiejętności językowe.

Jeśli znajomość danego języka nie jest Twoją mocną stroną, poświęć przed wyjazdem więcej czasu na jego naukę. Komunikatywna znajomość języka, pomoże Ci zdobyć lepszą pracę i poczuć się bardziej komfortowo w obcym kraju.

Sprawdź miejsce zamieszkania.

Zanim wyjedziesz do pracy, upewnij się w jakich warunkach i gdzie będziesz mieszkać. Ustal adres najbliższego polskiego konsulatu, oraz adresy i kontakt do osób, które znasz i wiesz, że np. będą pracować niedaleko Ciebie.

Przed wyjazdem przekaż rodzinie lub najbliższym adres miejsca pracy i zakwaterowania.

Zabierz ze sobą Paszport lub Dowód Osobisty, oraz dokumenty potwierdzające kwalifikacje przetłumaczone na język kraju, do którego się wybierasz.

Upewnij się jakie są koszty utrzymania, zabierz ze sobą pieniądze na życie i inne wydatki, które mogą Ci się przydać zanim otrzymasz pierwszą wypłatę.

Pamiętaj, jadąc do pracy z agencją, jesteś cały czas pod opieką koordynatora, z którym możesz kontaktować się telefonicznie i mailowo każdego dnia.