Opieka nad osobą straszą to duże wyzwanie i odpowiedzialność. Jest to zajęcie bardzo wymagające, ale niesie za sobą też dużą satysfakcję. Bez względu na to czy opiekujemy się senorem w Polsce, Niemczech, Holandii czy innym kraju, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pracy opiekunki:

Opiekunka powinna być wsparciem psychicznym dla podopiecznego.

Praca opiekunki nie polega jedynie na wsparciu w czynnościach dnia codziennego. Oczywiście jest to podstawowa rola, ale równie ważnym zadaniem, czasami pomijanym, jest wsparcie psychiczne seniora. Nie bez powodu pojawia się na pierwszym miejscu wśród podstawowych zasad dobrej opieki. Wiele osób zmaga się z samotnością i depresją. Czują się odrzuceni przez rodzinę i zbędni, dlatego czasami bywają dla otoczenia niemili i oschli. Często sama obecność, uśmiech i miłe słowo w kierunku osoby starszej jest dla niej ważniejsze, niż inne czynności.

Dobra opiekunka powinna odnosić się do podopiecznego z życzliwością i troską. Niemiłe zachowanie seniora lepiej zignorować i wytłumaczyć tym, że jest to chory, samotny człowiek, który może być załamany swoim stanem zdrowia. Postaraj się odwrócić sytuację dobrym słowem i gestem – w wielu przypadkach zostanie to wynagrodzone dobrą relacją.

Mile widziana jest codzienna rozmowa. Pozwól podopiecznemu opowiadać, wspominać minione czasy i spędzać wolne chwile tak jak lubi. Pozwól mu na to aby poczuł się kimś ważnym.

opiekunka-trzyma-dlon-na-ramieniu-starszej-pani

Opiekunka powinna mieć wiedzę na temat chorób podopiecznego.

Bardzo ważnym aspektem w opiece nad osobą starszą jest wiedza na temat jej chorób. Jest to kluczowy element, ponieważ od niego zależy organizacja i jakość Twojej pracy, oraz postępowanie z seniorem. Nie chodzi tu o specjalistyczną wiedzę medyczną, ale o radzenie sobie z chorobami wieku starczego takimi jak np. demencja. W przypadku nasilenia objawów, lub niepokojących zachowań będziesz wiedziała, kiedy należy powiadomić rodzinę lub lekarza. Znajomość chorób podopiecznego pozwoli Ci również zrozumieć jego zachowanie i odpowiednio się nim zaopiekować.

Opiekunka powinna mieć stały kontakt z rodziną podopiecznego.

Zadbaj o dobre relacje z rodziną seniora. Już pierwszego dnia pracy, zapytaj rodzinę o przyzwyczajenia Twojego podopiecznego, spędzanie wolnego czasu i ulubione dania. Na pewno zostanie to dobrze odebrane i będzie wstępem do dalszej otwartej komunikacji. Informuj rodzinę na bieżąco o stanie zdrowia seniora i jego potrzebach. Dobry kontakt z rodziną może znacznie poprawić komfort Twojej pracy, dlatego zachęcamy do jak najlepszej relacji.

Opiekunka powinna być asertywna.

Praca opiekuna osób starszych wymaga ogromnej cierpliwości i empatii. Nie oznacza to jednak, że opiekunka ma się na wszystko zgadzać – krótko mówiąc, senior nie zawsze ma rację. Cała sztuka w tym, żeby w stosunku do podopiecznego być miłym, życzliwym, a jednocześnie kulturalnie wyrażać swoje zdanie. Wszyscy jesteśmy ludźmi i zasługujemy na szacunek.

mloda-usmiechnieta-opiekunka-i-starsza-pani

Opiekunka powinna zadbać również o swoje potrzeby.

Opieka nad osobami starszymi jest bardzo wymagającym zajęciem zarówno fizycznie jak i psychicznie. Aby móc dobrze wykonywać swoje obowiązki, ważne abyś zadbała o każdy z tych elementów. Pamiętaj aby ćwiczyć swoją asertywność i być w stałym kontakcie z bliskimi. Jeśli tylko nadarzy się okazja, spędzaj czas na świeżym powietrzu, wyjdź na kawę lub posłuchaj ulubionej muzyki. Po prostu zadbaj o swoją kondycję psychiczną. Równie ważne jest samopoczucie fizyczne. W tej branży należy przede wszystkim pamiętać o zdrowym kręgosłupie, dlatego już przed wyjazdem i w trakcie pracy wzmacniaj go ćwiczeniami. Aby być w dobrzej formie fizycznej i psychicznej, pamiętaj aby każdego dnia znaleźć czas na zrobienie czegoś dla siebie.

Opiekun osób starszych w Niemczech – tylko legalne zatrudnienie.

Tak wymagające zajęcie jak opieka nad osobą starszą za granicą musi być odpowiednio wynagrodzone i potwierdzone umową. Pamiętaj aby przed rozpoczęciem pracy podpisać umowę z certyfikowaną agencją pracy. Ważne aby agencja wywiązała się nie tylko z wypłaty wynagrodzenia, ale również zapewniła wszystkie świadczenia i ubezpieczenia. Bardzo ważne jest posiadanie karty EKUZ i dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego podczas wyjazdu zagranicznego. Pamiętaj, że agencja nie może pobierać prowizji za pośrednictwo pracy – jest to niezgodne z prawem.