Pierwszy dzień pracy jest dla nas zawsze stresujący bez względu na rodzaj branży. Opieka nad starszą, często schorowaną osobą jest bardzo odpowiedzilnym zajęciem, dlatego tym bardziej obawiamy się tego co nas czeka w miejscu pracy. Naturalnym jest, że boimy się tego co nam nieznane. Dlatego aby zmniejszyć stres w pierwszych dniach pracy, przygotuj się do niej jak najlepiej. O to kilka wskazówek:

Przed wyjazdem powtórz słownictwo/ wyrażenia w języku niemieckim, których użyjesz podczas przywitania, oraz które są związane z gotowaniem, sprzątaniem, opieką itp.

W większości przypadków seniorzy oczekują aby opiekunowie znali język niemiecki w stopniu przynajmniej komunikatywnym (jeśli nadal uczysz się języka, zapraszamy do naszej zakładki „nauka języka niemieckiego”). Na początku warto krótko opowiedzieć coś o sobie (imię i nazwisko, miejsce pochodzenia, kilka słów o sobie i swojej rodzicie, doświadczenie zawodowe). Dla seniora, którym będziesz się opiekować, jest to cenna informacja o tym, że znasz język niemiecki, a dodatkowo takim wstępem tworzysz miłą atmosferę i „przełamujesz lody”. Pamiętaj, że nie tylko Ty jesteś zaniepokojony w obliczu nowej sytuacji. Podopieczny również jest pełen obaw, ponieważ nie zna osoby, z którą ma spędzić najbliższe tygodnie. Nie przejmuj się jeśli Twój język niemiecki nie jest idealny, to nieistotne. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i szczery uśmiech!

opiekunka-trzyma-dlonie-starszego-mezczyzny

Zapisz pytania, które chcesz zadać podopiecznemu lub rodzinie w języku niemieckim.

W pierszym dniu pracy, rodzina podopiecznego lub sam senior zwykle oprowadza opiekuna po mieszkaniu lub domu. Opisuje wszystkie pomieszczenia, wskazuje jego pokój, pokazuje gdzie znajdują się sprzęty takie jak lodówka, zwywarka, pralka oraz środki czystości. Jest to też okazja do opisania okolicy i miejsc takich jak sklep spożywczy, apteka czy kościół.

W nowej sytuacji często zapominamy rzeczy, o które chcielibyśmy zapytać. Dlatego warto wcześniej zapisać kwestie, które chciałbyś omówić, aby np. ustpawnić swoją pracę i uniknąć nieporozumień.

Twój przyjazd może się pokryć z wyjazdem poprzedniej opiekunki. To idealna okazja aby porozmawiać o stanie zdrowia seniora i jego zwyczajach. Twoja poprzedniczka to idealne źródło wiedzy, więc pytaj śmiało!

O stan zdrowia fizycznego i psychicznego – jakie podopieczny przyjmuje leki, czy do domu przyjeżdża lekarz, jeśli tak to kiedy.
O harmonogram dnia i przyzwyczajenia seniora, co lubi, a czego nie - gry, programy telewizyjne, seriale, książki, muzyka.
O posiłki – jak często i o jakich porach senior jada. Jakie są jego ulubione dania, a czego nie lubi.

Pamiętaj, że zarówno Ty jak i Twój podopieczny potrzebujecie czasu, aby się lepiej poznać i do siebie przyzwyczaić. Senior, do którego przyjeżdżasz, niejednokrotnie jest bardziej zaniepokojony niż Ty, ponieważ to on jest zdany na Twoją codzienną pomoc.

Praca jako opiekun osoby starszej wymaga takich cech charakteru jak empatia i cierpliwość. Jeśli jesteś osobą życzliwą i otoczysz podopiecznego opieką i troską, praca może okazać się dużo łatwiejsza, ponieważ senior Cię polubi i obdarzy zaufaniem.

opiekunka-wozek-inwalidzki-starsza-kobieta-na-kanapie

Na powitanie, miłym gestem jest obdarowanie rodziny drobnym upominkiem. Mogą to być np. słodycze lub jakiś przedmiot. Oczywiście nie jest to wymóg, ale na pewno dzięki niemu zrobisz dobre wrażenie i zdobędziesz sympatię domowników. Pamiętaj, że Twoje pozytywne nastawienie i miłe usposobienie mogą tylko pomóc w stworzeniu dobrych relacji.

W razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów skontaktuj się z naszym biurem, które jest do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu.